Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. W związku z coraz większym zagrożeniem środowiska przyrodniczego Nadleśnictwo Taczanów podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Wszystkie działania edukacyjne nadleśnictwa mają wpłynąć na ograniczenie negatywnych, często dokonywanych nieświadomie, oddziaływań ludzi na środowisko przyrodnicze, w tym las.

Duży zasięg terytorialny Nadleśnictwa Taczanów sprawia, że z edukacją leśną można łatwo dotrzeć do dużej liczby odbiorców. Nadleśnictwo posiada kilka obiektów przystosowanych do prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa. Najczęściej wykorzystywana do tego celu jest polana edukacyjna, która znajduje się w l-ctwie Taczanów, około 1km od siedziby nadleśnictwa. Na polanie rozmieszczone są tablice poglądowe przedstawiające ciekawostki z „życia" lasu. Na terenie obiektu znajduje się duża ilość stołów i ławek, które można wykorzystać podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych. W razie niepogody można skorzystać z usytuowanego na polanie wigwamu.
Na terenie l-ctwa Taczanów zbudowano ścieżkę edukacyjną która ma kształt pętli, której początek i koniec jest na polanie edukacyjnej. Ścieżka ma długość około 3,5 km, a jej tematyka związana jest ze środowiskiem przyrodniczo-leśnym.


W siedzibie nadleśnictwa utworzono izbę edukacyjną z której korzystają uczniowie okolicznych szkół. Jednak aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na filmach i fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego Nadleśnictwo Taczanów przykłada dużą wagę do prowadzenia edukacji w terenie. Leśniczowie, podleśniczowie oraz kadra inż.-techniczna często uczestniczą w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą organizowanymi w lesie. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Taczanów. Dzięki takim spotkaniom leśnicy przybliżają uczestnikom zagadnienia przyrodnicze, uczą jak należy zachowywać się w lesie oraz jak chronić i dbać o piękno przyrody.

 

Znajdź nas: http://www.czaswlas.pl/obiekty/wigwam-taczanow-1026