Lista aktualności Lista aktualności

Nadchodzi wyczekiwana wiosna!

Jedną z oznak zbliżającej się wiosny jest kwitnąca już od lutego leszczyna (leszczyna pospolita Corylus avellana). Właśnie teraz, spacerując po zimowym jeszcze lesie, zwisające kwiaty leszczyny oznajmiają nam, że przyroda zaczyna budzić się do życia.

Leszczyna, wraz z brzozą, były pierwszymi drzewami, które pojawiły się w Europie po zakończeniu epoki lodowcowej. Już 70 000 lat temu można było spotkać ją na obszarze dzisiejszej Eurazji i Ameryki Północnej. Według badań Szafera, na terenie naszego kraju leszczyna pojawiła się ok. 10 000 lat przed naszą erą. W krajach o cieplejszym klimacie uprawia się ją od czasów starożytnych. Obecnie z jej upraw słynie Turcja.

Orzechy leszczyny stanowią przysmak dla wielu drobnych leśnych stworzeń: wiewiórek, popielic, myszy, sójek, dzięciołów, kowalików. Są jedynym pokarmem słonika orzechowca – malutkiego chrząszcza z główką zakończoną długim (jak on sam) ryjkiem. Chrząszcz zadomawia się na zapylonym kwiecie leszczyny a wokół niego tworzy się orzech. Harce słoników wewnątrz skorupki powodują niekiedy, że zebrane orzechy same z siebie podskakują i turlają się. Z tego względu bywały one wykorzystywane jako akcesorium seansów spirytystycznych.

Dla naszych przodków leszczyna stanowiła symbol siły witalnej i pomyślności. Przypisywano jej właściwości odpędzania złych mocy oraz zdolność sprawiedliwego osądu. Sędziowie na terenach słowiańskich posługiwali się leszczynowymi laskami, które miały pomagać w wykrywaniu przestępców. Dawniej znachorki i znachorzy obficie korzystali z dobrodziejstw leszczyny. Wywar z kory stosowano na obniżenie gorączki, febrę i biegunkę. Kotki (czyli męskie kwiatostany) zalewano alkoholem i stosowano jako balsam na świeże rany. Wysuszone i zmieszane z sianem chroniły owce przed chorobami. Orzechy wzmacniały krew i podnosiły jej ciśnienie. Kamienie nerkowe leczono zaś „czekoladą” z orzechów, która ma działanie moczopędne.

Orzechy laskowe

Leszczyna miała też szerokie zastosowanie w praktykach magicznych. Jej gałęzie, najlepiej kwitnące, zatykano u wejścia do domu, tworząc barierę chroniącą przed chorobami, demonami, gadami i wszelkiego rodzaju złem. Wbijanie leszczynowych kijów w pole nie tylko chroniło przed zniszczeniem plonów, ale miało także związek z magią płodnościową – powinno zagwarantować urodzaj. Na Podlasiu nowo narodzone dziecko kąpano w ciepłej wodzie z dodatkiem mleka, ziół i listka leszczyny, który miał zapewnić mu zdrowie, siłę i urodę. Orzechy laskowe miały zastosowanie w obrzędach pogrzebowych – sypano je do trumny zmarłego, aby mógł nimi przekupić wszelkie złe moce czyhające na jego duszę podczas drogi w zaświaty. Pod koniec XIX wieku na Kaszubach wciąż praktykowano zwyczaj obchodzenia wsi po śmierci któregoś z jej mieszkańców. Zatrudniano do tego starą kobietę, najlepiej żebraczkę, która chodziła od domu do domu z białą pałką leszczynową i stukała w drzwi, jak kostucha palcem. 

W Polsce jeszcze około 150 lat temu używano leszczyny w zwyczajach żniwiarskich. Gałąź leszczyny obsypana orzechami stanowiła symbol obfitości, błogosławieństwa bożego i dobrą wróżbę na przyszłość. Wyplatano też wieńce dożynkowe z gałązek leszczyny ze świeżymi orzechami. Ze źródeł datowanych ok. 1870 roku wiadomo, że w okolicach Poznania i Krakowa leszczynowy wieniec niesiono w pochodzie wraz z tym wyplecionym z kłosów zbóż.

Źródła:

www.slowianka-krakowianka.pl

S. Kłosiewicz. 2011. Przyroda w polskiej tradycji.

M. Angielczyk. 2010. Obrzędy i tradycje zielarskie regionu nadbużańskiego.

M. Ziółkowska. 1983. Gawędy o drzewach.

S. Kossak. 2017. O ziołach i zwierzętach.

O. Kielak. Symbolika leszczyny w kulturze ludowej. Adeptus, pismo humanistów. Nr 3/2014.