Lista aktualności Lista aktualności

"Drzewa dla klimatu" w Parku Północnym

W minioną niedzielę odbyła się inauguracja XVII edycji ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której w tym roku, już po raz piąty, przyłączył się Ostrów Wielkopolski. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem: „Drzewa dla klimatu”.

Uczniowie, wraz z nauczycielami wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta, posadzili 15 wiśni z gatunku „Kanzan”. Każda ze szkół przygotowała także tabliczkę informacyjną dla „swojego” drzewa.

Ostrowscy urzędnicy wraz z przedstawicielami Nadleśnictwa Taczanów zachęcali mieszkańców do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska.

Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Nadleśnictwo Antonin przygotowało ok. 5000 sadzonek drzew – to m.in.: dąb, lipa, klon, olszyna, świerk - prosto ze szkółki. Nadleśnictwo Taczanów podjęło się wyzwania rozdania sadzonek, które mieszkańcy bardzo chętnie odbierali, by następnie posadzić je w swoich ogrodach. Przygotowaliśmy również stoisko edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

 

Podczas akcji wręczone zostały dyplomy i nagrody dla uczestników eko-konkursu plastycznego w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej „OSTRÓW smogowi mówi NIE”, który zorganizowała spółka miejska CRK Zieleń i Rekreacja. Tego dnia wręczono też dyplomy i nagrody laureatom Konkursu Fotograficznego „Niezwykła przyroda w obiektywie” – O najmłodszych zadbała też dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5, którzy przygotowali zajęcia plastyczne dla dzieci. Warto podkreślić, że ostrowska „piątka” jest jednym ze współorganizatorów akcji od początku jej trwania. Każdego roku przygotowuje atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Podczas Święta Drzewa odbyła się zbiórka nakrętek pn. „Kuba potrzebuje twojej pomocy – przynieś nakrętki”, zbiórka karmy dla zwierząt oraz wyposażenia dla Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, a także zbiórka puszek aluminiowych, baterii i elektroodpadów. Każdy kto wziął udział w zbiórce w zamian otrzymał cebule tulipanów. 

Organizatorami tegorocznej edycji byli: Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, CRK Zieleń i Rekreacja S.A. Ostrów Wielkopolski, Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Taczanów, Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim, Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim.