Lista aktualności Lista aktualności

Pielęgnacja lasu

Czyli walka o jak najlepszą jakość drzewostanu.

Pielęgnowanie lasu jest najważniejszą i najbardziej pracochłonną czynnością wykonywaną od momentu posadzenia lasu, aż do okresu jego dojrzałości.

Celem wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych jest wyhodowanie lasu o odpowiednim składzie gatunkowym oraz drzew o wysokiej jakości.

 

 

  Pielęgnacje gleby

  Zaraz po posadzeniu wykonuje się zabiegi: spulchniania gleby, niszczenia chwastów, poprawiania formy drzew. W przypadku, gdy nowe pokolenie lasu odnowi się samoistnie (odnowienie naturalne), przeprowadzane są zabiegi przerzedzania zbyt gęstych części samosiewów.

 

 

  Czyszczenia wczesne

  Gdy młode drzewka zwyciężą w "walce" o przeżycie z chwastami, przeprowadza się zabieg czyszczeń wczesnych. Wtedy to usuwa się drzewka niepożądane i zbędne, których obecność w lesie może przeszkadzać we wzroście innym, ważniejszym gatunkom. Ponadto usuwane są drzewka chore, osłabione, obumierające oraz zbyt szybko rosnące. W lasach dębowych i bukowych można przeprowadzić zabieg formowania niektórych drzewek np. z dwoma pędami szczytowymi, ze zbyt grubymi gałęziami. Czyszczenia wczesne wykonuje się najczęściej do 10 roku życia lasu.

 

Czyszczenia późne

  Po dojściu drzewek do zwarcia, kiedy korony nie dopuszczają do powierzchni gleby światła słonecznego można przystąpić do wykonania czyszczeń późnych wykonuje się je najczęściej do 20 roku życia lasu. W czyszczeniach późnych wykonuje się:

• usuwanie lub hamowanie wzrostu drzewek wadliwych

• usuwanie lub hamowanie wzrostu drzewek zbędnych

• przerzedzanie nadmiernie zagęszczonych części lasu

• usuwanie drzewek z objawami chorobowymi

Zabiegi pielęgnacyjne generują ogromne koszty. W skali Nadleśnictwa w 2020 roku planowane jest wykonanie około 769 ha pielęgnacji gleby, 69 ha czyszczeń wczesnych oraz 89 ha czyszczeń późnych, co łącznie kosztować będzie ponad 674 000 tys. zł. Są to ogromne koszty, lecz zabiegi pielęgnacyjne są tak istotne, że nie ma możliwości ich zredukowania.