Lista aktualności
Drzewa usychają i będą zamierać
Już od kilku lat obserwujemy spadek poziomu wód gruntowych w lesie. Corocznie poziom wody spada o 20-30 cm, i jest to katastrofalne w skutkach dla drzewostanów. Najbardziej wrażliwe są gatunki drzew o płytkim systemie korzeniowym.
Przyczyny takiego spadku poziomu wód gruntowych upatruje się w bardzo małej pokrywie śnieżnej w okresie zimowym, która jest rezerwuarem wody na wiosenne miesiące . Obserwujemy również coraz dłuższe i coraz cieplejsze okresy bez deszczu. Bardzo nagłe i obfite opady, które następują po okresach suszy są mało efektywne dla roślin. Większość wody z takich deszczy nie wsiaka w ziemie ale spływa w zagłębienia i do rowów. Pomimo bardzo dużych opadów ich wykorzystanie przez rośliny jest bardzo niskie.
Wszystkie te czynniki sprawiają ,że gatunki płytko korzeniące się jak np. świerk oraz gatunki wymagające żyznych i wilgotnych siedlisk, takie jak dąb i jesion są osłabione i zamierają. Osłabione drzewa są idealnymi kandydatami do zasiedlenia przez szkodniki wtórne, czyli takie które atakują drzewa nie zdolne do obrony. Do takich szkodników należą kornik drukarz, kornik ostrozębny, wyrynnik dębowy, opiętek dwuplamkowy i wiele innych.
Jemioła jako pasożyt roślin również w znacznym stopniu doprowadza do osłabiania swoich drzew „żywicieli”.
Już od kilku lat obserwujemy proces zamierania drzew z powyższych przyczyn. Praktycznie we wszystkich drzewostanach świerkowych na terenieNadleśnictwa Taczanów obserwujemy znaczny odsetek drzew zamierajacych, lub już martwych. Dęby są bardziej odporne i wytrzymale, ale też bardzo cierpią i przegrywają walkę z niedoborem wody i szkodnikami wtórnymi.
Lasy Państwowe w różnym stopniu starają się minimalizować skutki niedoboru wody w lesie. Poprzez programy małej retencji próbują zatrzymać w lesie jak najwięcej wody oraz spowolnić jej odpływ.
Jedyną skuteczną metodą walki z owadami które zasiedliły osłabnie drzewostany jest ich wycięcie i szybkie wywiezienie z lasu. Wszelkie pozostałości po wyciętych drzewach (gałęzie, kora)powinny być równie wywiezione lub zniszczone. Najlepszą metodą radzenia sobie z takim materiałem jest jego spalanie w lesie. Każde zasiedlone drzewo jest matecznikiem nowych szkodników, które będą atakować i doprowadzać do śmierci kolejne drzewa. Wszystkie powierzchnie na których zostały wycięte drzewa będą odnowione, czyli zostanie posadzony nowy las. Zachowanie lasów w dobrej kondycji korzystnie wpływa na klimat, wodę, glebę, równowagę przyrodniczą oraz warunki życia i zdrowia człowieka dzisiaj i w przyszłości.
Mamy nadzieję, popartą badaniami naukowymi, że wszystkie działania związane z przeciwdziałaniem zamieraniu drzew w wyniku suszy i szkodliwych owadów dadzą zamierzony efekt.