Lista aktualności Lista aktualności

Wyrynnik dębowiec

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Szkodnik wtórny Taczanowskich lasów.

Wyrynnik dębowiec jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Do tej pory w Polsce występował nielicznie lecz ostatnie lata suszy spowodowały znaczne osłabienie drzewostanów dębowych, w wyniku czego liczebność oraz ilość szkód wyrządzanych przez tego owada wzrosła. Do chwili obecnej Wyrynnika dębowca można było spotkać głównie na drzewach leżących, lecz w chwili obecnej z powodu osłabienia drzewostanów dębowych występuje również na żyjących, stojących dębach. Dlatego właśnie na terenach Nadleśnictwa Taczanów, w Leśnictwie Taczanów oraz w Leśnictwie Koryta, które znajdują się na terenie tzw. Płyty krotoszyńskiej, gdzie licznie występują dęby, prowadzony jest monitoring występowania tego szkodnika.

Pułapka feromonowa na wyrynnika dębowca.

Rośliną żywicielską tego wyrynnika jest głównie dąb, ale gatunek ten możemy spotkać również na buku, jesionie, grabie, wiązie, lipie i kasztanie. Występuje on w starszych drzewostanach i na składnicach drewna. Rójka chrząszczy odbywa się w lipcu. Samica po kopulacji wgryza się w drewno w kierunku promienistym, a następnie na granicy bielu i twardzieli drąży boczne chodniki długości do 30 cm! Od bocznych chodników w różnych ich punktach odchodzą kolejne chodniki, tworząc cały system chodników sięgających głęboko w drewno.

Biologia wyrynnika dębowca powoduj, że jest on groźnym szkodnikiem technicznym, ponieważ zaatakowane drewno zupełnie nie nadaje się do wyrobu sortymentów użytkowych. Zapobieganie szkodom polega na przestrzeganiu zasad higieny lasu, a przede wszystkim na szybkim usuwaniu drewna przed rójką szkodnika.

 

Widoczne z zewnątrz wiórki powstające w wyniku wywiercania chodników przez owady dorosłe.